Istorija Herkulana kupatila
Herkulana kupatila se nalaze na 40km do Drobeta Turnu Severin, na visini od 160m, u dolini Černe. Nalazi se na neverovatnoj lokaciji, ima mediteransku klimu, na istoj paraleli kao i Nica i Venecija. Iako je samo 160m nadmorske visine uživa u vazduhu bogatim gvožđem koji se inače nalazi na visinama od 1500-2000, zahvaljujući velikom broju termalnih izvora i bogatoj šumi koja ga okružuje. Retka lepota Domogleda – Nacionalni park dolina Černe, može da se poredi čak i sa najpoznatijim nacionalnim parkovima širom sveta. Herkulana kupatila su jedna od najstarijih banjskih centara Evrope, čuveni po čudotvornim terapeutskim efektima termalnih izvorskih voda. Rimljani su govorili: „Ad aquas herculi sacras“ (Svete vode Herkula).
Herkulana termalne vode su osnovali Rimljani pre 2000 godina, oni su otkrili nihove terapeutske koristi. Sagrađene u starim pećinama još uvek se mogu videti ostaci antičke Herkulane. Modernu Herkulanu su izgradili u XIX veku austrijanci i očuvana je u istom stilu čak i danas.
Herkulana kupatila su najstarija termalna kupatila u Evropi, prvi put se pominju u 153. godini nove ere od strane Rimljana i čuvena su po svojem čudotvornim efektima termalnih voda. Car Train ju je osnovao 102. godine nove ere inspirisan Grcima. Ime dolazi od Herkula, sina Zevsa i prelepe Alkmene. Herkul je poznat u rimskoj mitologiji kao zaštitnik termalnih voda, simbol moći i balans između fizičke sile i emocionalne strane.
U vreme rimske civilizacije, odmaralište u dolini Černe je bila važna atrakcija za aristrokatiju antičkog Rima. Zadivljeni neverovatnim moćima izlečenja svetih voda doline Černe. Herkulana kupatila imaju važno istorijsko nasledstvo. Postoje brojni ostaci rimskog vremena: akvadukti, kupatila, statue, kovani novac, votive tabulas – napravljene za bogove kao znak zahvalnosti za isceljujuće moći.
Herkulana termalna kupatila su tokom istorije bila omiljeno mesto za mnoge evropske ličnosti kao što su Gete, Andersen, kraljevske porodice: car Josif II i Franjo I, carica Karolina, car Franc Jozef i carica Elizabeta, kralj Rumunije Karol I, kralj Srbije Aleksandar, kralj Rumunije Mihaj i kraljica Marija i mnogi drugi članovi evropskih kraljevskih porodica su uživali u benefitima ovih čudesnih voda. Kraljica Elizabeta zvana Sisi je pisala u svom privatnom dnevniku o Herkulana kupatilima i pominje koliko je impresionirana dejstvom Herkulana termalne vode i arhitektonskom stilu Herkulana kupatila. Austrijski car je 1852. godine primetio: Herkulana kupatila su jedna od najlepših u Evropi.
Nakon 1852. Herkulana kupatila su procvetala. Dizajnirane su nove zgrade od strane austrijskog kraljevskog arhitekta Wilhelm Doderer u austrijskom baroknom stilu. Građena su kupatila, restorani i vile što je činilo Herkulanom jednom od najluksuznijih i najvažnijih termalnih banja u Evropi.